ЯК ВЗАГАЛІ ПРАЦЮЄ ВІРА

Про віру важко щось придумати і написати. Вона або є або є якісь її ерзаци. Але без неї не може прожити жодна психічно здорова людина. Зате віру можна спостерігати дивлячись за людьми і… за собою. А ще є безцінна Книга віри: історії з Євангелій, які подібні до яскравих картин, нетхненні неповторним невидимим митцем. Ці картини-історії різноманітні, кожна чимось особлива але усі об’єднані однією метою – вікрити приховану природу віри. Прочитаймо історію в яку майстерно вплетена ще одна історія:

Коли ж Ісус повернувся, натовп зустрів Його, бо всі чекали на Нього. І ось прийшов чоловік на ім’я Яір, який був старшим у синагозі. Він, припавши до ніг Ісуса, благав Його зайти до його дому, бо мав єдину дочку, років зо дванадцять, і вона помирала. Коли Він ішов, натовп тіснив Його. А жінка, яка хворіла на кровотечу дванадцять років, котра віддала лікарям усе майно, однак ніхто не міг її вилікувати, підійшовши ззаду, доторкнулася до краю Його одягу. І вмить спинилася її кровотеча. А Ісус запитав: Хто доторкнувся до Мене? Коли ж усі відмовлялися, Петро [і ті, хто з ним], сказали: Наставнику, люди товпляться навколо Тебе і тіснять, [а Ти питаєш: Хто той, який доторкнувся до Мене?] Ісус же сказав: Доторкнувся до Мене хтось, бо Я відчув, як сила вийшла з Мене. А жінка, побачивши, що не втаїться, з тремтінням підійшла і впала перед Ним, розповідаючи перед усім народом, чому вона доторкнулася до Нього і як умить стала здоровою. Він же сказав їй: Дочко, віра твоя спасла тебе; іди в мирі! Коли він ще говорив, прийшов хтось від старшого синагоги, кажучи [йому]: Твоя дочка померла; не турбуй Учителя! А Ісус, почувши це, відповів: Не бійся, тільки віруй, і вона буде здорова! Прийшовши в дім, Він нікому не дозволив з Ним увійти, тільки Петрові, Іванові, Якову та батькові й матері дитини. Усі плакали й голосили над нею. Він же сказав: Не плачте, вона не померла, але спить! Та вони почали глузувати з Нього, бо знали, що вона померла. А Він, [вигнавши всіх і] взявши її за руку, сказав: Дівчино, встань! І повернувся до неї дух, і вона вмить воскресла. І звелів Ісус дати їй їсти. Її батьки були сильно вражені, та Він наказав нікому не розповідати про те, що сталося. Євангелія від Луки 8:40-56

Дві історії віри представляють собою два її типи. Віра може бути відкрита, а може бути і таємна. Причому не залежно від типу віри вона не може не стати публічною. Безперечно, віра такий плід, який народжується в сокровенній темряві людського духа. Але, виростаючи, вона, з невідомих самому її носієві причин робиться очевидною. Як би не хотів начальник приховати свою віру в Ісуса, його змусили обставини, адже його справа не припускала затримки. Як би не хотіла кровотечива сховати свою віру, так сам об’єкт її віри змусив перед натовпом свідкувати, голосно і велелюдно виявляючи її.

Ісус зцілює кровотечиву. Зображення з римських катакомб

Не дивлячись на те, відкрита чи таємна,  віра не може бути бездіяльною. Старійшина проштовхується крізь натовп: хтось з поваги поступається, крізь інших треба прокладати собі дорогу майже силою – а далі нема авдієнції – через безнадію жеревіє надія і справа тут же публічно і викладається. У іншому таємному випадку потрібно було покинути протоптані стежки до знахарів, екстрасенсів та інших мунтянів і піти на велелюдне зібрання. Також потрібно проштовхнутися, ніби випадково, на самий перед і дотикнутися до поли Ісусового одягу – більшого не могла собі дозволити віра нещасної нечестивої. Як би не було, але наявна віра приводить свого господаря в рух.

Віра завжди має об’єкт: це може бути людина, божественна чи таємнича особа, предмет, часом навіть місце). Віра обох зосередилась на особі Ісуса. Для обох Вона була дуже не проста. І якщо в очах начальника Ісус був сумнівною і навіть підозрілою особою, поміченою у недобрих товариствах та сумнівних вчинках і заявах, то в очах жінки яка 12 років була нечистою, нічого духовного і релігійного їй було не дозволене приписами Закону, Ісус був занадто високий, духовний і святий. Тобто вірою в Ісуса обоє якось ризикували. Бо віра справжня взагалі справа ризикована.

На шляху віри завжди будуть перешкоди. Насамперед – це люди, які, по перше, формують загальну думку і відношення, по друге ускладнюють дорогу, відтісняючи тебе від Бога ради банальних інтересів і, по третє, просто висміюють тебе в дорозі віри. Другою перешкодою є ми самі з нашим світом думок і розуміння, з нашою філософією життя і приватною релігією. У одного смертельно хвора дочка – тут панує приреченість, лікарі відправили вмирати додому. У другої лікарі забрали разом з усім добром ще і 12 років життя всеможливими терапіями і дієтами. Все це паралізує душу і розум, стискає серце, роблячи його не чутливим та безнадійним.

Віра не просто потребує упокорення – здається, що лише так вона і працює. Смирення правдиве є певною роботою віри,  бо це віра змушує начальника падати на коліна саме перед Ісусом а не первосвященником, саме віра веде жінку до таємного дотику, а потім схиляє на коліна у публічному свідоцтві про диво.

Віра одного здатна допомогти вірити другому – перед найстрашнішими новинами Яїр став свідком неймовірного дива, правда з живою жінкою. Як би не було, це і для нього лунали слова Ісуса: ‘віра твоя врятувала тебе’. Їх Ісус згодом повторить йому персонально.

Очевидно, що віра визначила поточну поведінку обох, радикально вплинула на їхнє майбутнє і серйозно поредагувала минуле.

То чому віра така тендітна матерія і її часом так важко здобути і так не важко розтратити? Бо вигнанці з Едему втратили ‘ген’ орієнтиру на правдивий об’єкт віри. Вони хотіли повної свободи і права самим визначати орієнтири. А виявляється  творіння не здібне себе вірно скерувати. Ми зневірюємося після сотої кривої спроби в щось/когось повірити. Віра не в єдиного Творця – то ехо в колодязі, яке відлунює назад твої ж мантри. Щастя двох, що в супереч народним уявленням, особистим сумнівам і зневірам, перешкодами від оточуючих вони знайшли єдино вірний об’єкт віри – Ісуса, який Христос і Бог.

Спостерігаючи начальника і хвору розумію, що зфокусована віра потребує дії і упокорення. І результат незабариться, і, що ще добре, що Творець все ще посилає ‘підказки’ і допомогу тим, хто шукає віри.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *