ПРО ВІРУ, НАЦІОНАЛІЗМ І ПАТРІОТИЗМ

Bbuh9SKIAAAI43RРізницю між цими двома поняттями побачив у біографії єврея, єгипетського вихованця Мойсея.

Читаємо:

І сталося за тих днів, і підріс Мойсей. І вийшов він до братів своїх, та й приглядався до їхніх терпінь. І побачив він єгиптянина, що бив єврея з братів його. І озирнувся він туди та сюди, і побачив, що нікого нема, та й убив єгиптянина, і заховав його в пісок. Вихід 2:11-12

Отже націоналізм – це коли інші винні в твоїх бідах та бідах твого народу. Того Мойсей рішає проблему свого народу як махровий націоналіст – убиває єгиптянина кривдника. Український націоналізм у його найгрубіших виявах  у всіх бідах нашого народу винить у значній мірі безпідставно москалів, житів, ляхів (хоч народи російський, єврейський і польський лише використовував слабкість, грішність та не дружність нашого народу).

Читаємо ще:

І сталося назавтра, і сказав Мойсей до народу: Ви згрішили великим гріхом, а тепер зійду я до Господа, може складу окуплення за ваш гріх. І вернувся Мойсей до Господа та й сказав: О, згрішив цей народ великим гріхом, вони зробили собі золотих богів!  А тепер, коли б Ти пробачив їм їхній гріх! А як ні, витри мене з книги Своєї, яку Ти написав… Вихід 32:30-33

А ось зразок духовної еволюції Мойсея – він готовий віддати своє життя заради життя і добра свого народу. Це для мене і є різницею між націоналізмом і патріотизмом: націоналіст звинувачує інших і нападає на інших, а патріот служить своєму народу і готовий своє життя покласти задля його блага. Націоналіст заради свого народу виключає всі інші народи, патріот любить свій народ а тому приймає і любить інші народи.

Запам’ятаймо: націоналіст ради народу свого забирає чуже життя, землі, ресурси; патріот ради свого народу готовий покласти своє життя і готовий служити іншим.

ВАЖЛИВО: така самовіддача і жертовна любов до народу у Мойсея стала результатом його духовного переродження – він мав особливу (і не одну) зустріч зі Всевишнім. Він пережив через цю зустріч з Богом переформатування усього мислення, життя і праці. Християнин відроджений, який має живі стосунки з Господом Ісусом є найкращим патріотом, бо він є громадянином Божого Царства, а тому любить і служить своєму народу як і будь-якому ближньому у потребі. Мені особисто крім Мойсея потужним прикладом служить єврей Павло, який названий апостолом (посланцем) до поган.

Читаємо:

Кажу правду в Христі, не обманюю, як свідчить мені моє сумління через Духа Святого, що маю велику скорботу й невпинну муку для серця свого! Бо я бажав би сам бути відлучений від Христа замість братів моїх, рідних мені тілом… Римлянам 9,1-3

Мабуть учився у Мойсея. Точно вчився, хоча служив народам світу, за них готовий життя віддати, але серце Павла\Шауля щеміло при думці про свою націю.

… Ні, патріотизм для мене, пастора, не політичний термін, і не чуже Євангелією явище – любов до народу і земної Батьківщини є відзнакою духовної людини і випереджує посвячену молитву та благовістя для духовного просвітлення народу. Де б я не був, кому б не служив духовно і не лише – туга мого серця є з моїм народом: молюся і працюю щоб богопізнання ширилося і богослухняність утверджувалась.

1 thought on “ПРО ВІРУ, НАЦІОНАЛІЗМ І ПАТРІОТИЗМ

 1. Шановний авторе, прочитавши Ваші думки я міг би просто з жалем константувати, що ось, мовляв, ще один українець, який не розуміє, що таке справжній націоналізм. Та маю бажання копнути трохи глибше. Ваше визначення націоналізму, на мою думку, є прикладом того, як загальне визначення явища свідомо (або не зовсім) замінюється іншим, вузьким, після чого це вузьке визначення впроваджується, як загальне. Іншими словами, відбувається підміна одного поняття іншим. Цей метод є досить розповсюдженим (навіть у математичних доказах!), і не є сам по собі чимось неправильним, але він часом каламутить «воду джерела істини».
  Поясню. Ви спочатку даєте своє, на Вашу думку очевидне, визначення: «націоналізм – це коли інші винні в твоїх бідах та бідах твого народу». Звичайно, трохи далі Ви пояснюєте, що мається на увазі «махровий націоналіст» Мойсей, або Українский націоналізм «у його найгрубіших виявах», та це не заважає Вам і далі вважати, що визначення націоналізму на цьому й обмежується. Та й витримки зі Слова Божого додають вагу…
  Отже, я, українець, читаю, що більш, як 80 відсотків громадян сусідньої, «братньої» держави підтримують військове втручання в Україну, та схвалюють загарбання її території, та й не тільки схвалюють, а так і діють, та ще й десятиліттями. Також ця «братня» держава не полюбляє, що Українці (навіть християни!?) чомусь бажають розмовляти українською. Що тут казати, звичайно, у мене, грішного, виникають не тільки негативні почуття до цієї держави, а навіть якісь там думки про захист, щоб з молитвою та Божою допомогою відбити напад загарбника.
  Аж тут мені на очі потрапляють Ваші думки, і все якось стає ясним. Виявляється, це ж не сусідня держава винна у моїй біді, вона просто використовує наші «слабкість, грішність, та не дружність». Тобто ми самі винні, треба бути сильнішими, згуртованими та менше грішити – тоді, можливо, все буде й гаразд.
  Дарма, що дехто пробує назвати націоналізмом любов до свого народу, своєї мови, культури, а також і бажання їх захистити (навіть ціною життя). Ні, ні не можна. Краще назвемо це патріотизмом, а то ще хтось звинуватить, що ми якісь там «махрові», чи «у найгрубіших виявах».

  Та досить іронії. Звичайно, є й «махрові», і всілякі інші, тут я з Вами згідний. Але хіба Український націоналіст – це той, що ради свого народу «забирає чуже життя, землі, ресурси» та майже безпідставно винуватить саме ж у цьому інших?
  Напевно, що є й такі, але коли це Українці, як держава, останній раз забирали чужі землі, життя, ресурси? Це щось трохи нагадує Книгу Йова. Я у вашому блозі бачу, що ви над нею також думали, а ми якраз закінчили її вивчення у нашій церкві. Здавалося б, друзі Йова у своїх промовах ніяк Бога не принижували, навпаки, нібито правильно говорили, намагались Його підвищити. Але Бог сказав їм: «ви не говорили слушного про мене, як раб Мій Йов».
  Є таке «цікаве» слово – шовінізм. Наберусь сміливости порадити Вам поглянути у словники, думаю вони допоможуть довести, що Ви якраз говорили про шовінізм – націоналізм у найгіршому, як Ви кажете, махровому вигляді.
  Вибачаюсь за довгеньку відповідь, зачепило за живе… напевно я націоналіст.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *