Найважливіше предназначення людини
Українське слово «молитва» походить від слов’янського «моліті», що означає «просити, молити». Ось і навчилися українці краще всього просити. І не лише в Господа. Слово «дай» є чи не єдиним словом, яке назовсім запам’ятали більшість іноземців, з якими довелося бачитися. Здається це слово часом конкурує зі словом «мама» у списку перших слів сучасних малюків.
От тут і головна проблема – коли українець починає думати про Бога то розмову з Ним називає «молитва». Того молимо ми, і умовляємо і припрошуємо, і вимагаємо і настоюємо, і …
До речі, євреї та греки мали унікальне, окреме слово, яке описувало слова людини до Бога, яке в себе завжди включало як хвалу та подяку, так і прохання (Дан. 6,11; І Тим. 2,1).
Проте, не дивлячись на принципову важливість благальної молитви і її глибоке обґрунтування в Писанні, ця молитви обмежена часом – нашого життя тут на землі. А на небі пануватиме лише поклоніння і хвала. Саме ця молитва ніколи не перестане і наше блаженство у вічності буде наповнене тією молитвою, якою зараз моляться усі небожителі – усі вони хвалять, захоплюються і поклоняються Тому, Хто завжди існує, Хто є єдиний Добрий, Хто є Творець, досконала Любов та Спаситель (Іс. 6,1-4; Пс. 148; Об. 4,8-11; 5,11-14; ). Тому основне предназначення людини – це віддати хвалу і пошану Тому, Хто Єдиний гідний її.
Суть хвали
Роздумуючи над темою потрібно поставити надважливе запитання віри та життя: для чого Бог створив світ?
Соломон дає відповідь на це запитання:
Все Господь створив ради цілей своїх (Прип. 16,4).
Ісая дає відповідь і говорить:
Мій замір відбудеться, і всяке жадання Своє Я вчиню» Ісаї 46,10.
Метою всього є Сам Бог! З Його доброти постав світ. Блаженний Августин це висловив так: “Ми існуємо, оскільки Бог добрий!”.
Отже, з Нього постав світ – і до Нього, як до найвищого добра він має постійно повертатись. Тому відання хвали Богові, прославлення Бога всім творінням і є ось тим «повернення».
В Біблії мало сторінок, які б не були переповнені словами хвали Богові. Найбільша книга Писання – Псалми – переповнена прославленням Творця.
За Псалмом 148 Бога славить всяке створіння, створене Ним: Анголи (2), сонце і місяць (3), усі мешканці що населяють землю та море (7,10), природні явища та стихії (7-9).
А що з вінцем Божого творива – з людиною? Людина – це єдине твориво, яке має спільну частку з Богом – дух, яки з’єднує людину зі Своїм Творцем. Людина унікальне творіння ще й тому, що може знати звідки вона походить і куди має відійти. І як кожне творіння ми, люди, повинні повертатися до Свого Джерела, з кого ми вийшли і віддавати (поширювати) хвалу Богові, всім нашим життям свідкуючи про безконечну мудрість та добрість, святість та досконалість нашого Бога. І найголовніше: з усього творіння тільки людина здатна прославляти Свого Творця свідомо і добровільно!
Визначення хвали
Хвалити – означає оцінювати гідність когось чи чогось. Хвалити когось – значить відкривати в ньому все прекрасне та добре.
Найкраще ілюстрація – це закохані. Їхня любов один до одного виражається в тому, що вони постійно підкреслюють в іншому щось особливе, добре, вони захоплюються один одним.
Або ж, наприклад, близькій вам людині для порятунку життя належить зробити дуже серйозну і вкрай дорогу операцію, на яку ви не можете зібрати достатньо коштів. І тут хірург, о чудо, з огляду на вашу потребу і зі співчуття погоджується прооперувати за символічну плату. Безперечно ви будете безмірно йому вдячні. Ви всіляким способом будете виражати свою подяку. А згодом ви будете розповідати близьким та знайомим про чудового лікаря, людину неймовірного серця і душі, про хірурга від Бога, і не змучитеся про нього розповідати наступним співрозмовникам. Ось це і буде хвала.
Біблійна хвала – це добровільне вираження любові та вдячності Богові. Перша заповідь – любити Бога. Тому хвала і прославлення – це зовнішнє вираження нашої любові до Бога.
Хвала й поклоніння – це розмова з Богом про Нього Самого!
Хвала – це активна реакція на наше знання про те, Хто є Бог, що Він зробив і робить для нас у нашому житті і в цьому світі через Свого сина Ісуса Христа та Святого Духа.
Значення хвали й прославлення Бога
Хвала і поклоніння має особливу вагу для християнина. Ось перше і друге значення зачіпає найсуттєвіше – цілей нашого створення.
1. А ми створені насамперед на хвалу Богові.
Чи не найбільше свого бісівського мистецтва приклав сатана для того, щоб пояснити людині, що вона основа всього, що ради її добра все існує, що все для неї, від неї і через неї. І хоча діти Божі вірують, знають і переконані, що «усе через Нього й для Нього створено! … і все Ним стоїть» , але послухавши їхні головним чином благальні молитви бачиш перше. Ця сатанинська отрута егоїзму прокралася у наші молитви! Ні, звичайно наші молитви мають вигляд духовності, і смиренності. Та й просимо ми про духовні і святі справи як правило. А як насправді – переважаюча кількість принаймні голосних молитов визначаються одним словом – «дай». «Але ж Бог Сам про це сказав у Своєму слові» – заперечить хтось мені. І хіба Бог не обіцяв виконувати, що ми попросимо? З усім погоджуюся, але! ми сотворені не для себе, але «Все Господь учинив ради цілей Своїх…» і пізнали ми Господа і Спасителя не для того, щоб стати Його жебраками. Ось пророк передає Божі слова нашого правдивого предназначення «…кого Я на славу Свою був створив, кого вформував та кого Я вчинив». Тому, продовжує апостол, є молитва, яка ЗАВЖДИ повинна лунати до Господа, яка ніколи не повинна припинятися, і це молитва хвали – «Отож, завжди приносьмо Богові жертву хвали, цебто плід уст, що Ім’я Його славлять» .
Яким неймовірним способом Господь готував Свій народ, щоб розуміти значення й вагу хвали – найближче до Святого святих, біля самої завіси у скинії стояв особливий жертівник для кадіння, приємні пахощі якого наповнювали усе приміщення. І кадити мав Аарон щоранку й щовечора – постійно! Як у небесному святилищі лунає безперервна хвала, так і на землі вона мала (і має) бути постійна.
2. Хвала – це зовнішній вияв любові
Перша заповідь, за словами Ісуса, – це любити Бога (Марка 12,30). Проявляючи милість до митників і грішників, вмерши за наші гріхи Господь відкрив нам Бога любові, який полюбив нас, Своє твориво. Ми покликані віддавати Йому нашу любов. А з прославляння ми якнайкраще розпочинаємо наші стосунки любові з Богом. Бо любов не може бути прихована тривалий час – вона мусить мати своє вираження.
Якщо закохане подружжя тривалий час не говорить про свої почуття одне одному – вони починають згасати. Якщо християнин перестає хвалити Бога, його віра міліє, його любов, молитва й богошукання спадають.
3. Хвала направляє наші серця до Бога
Навіть подяка, з якої зачасту починається хвала не «дотягує» по важливості до неї, адже мої думки все одно крутяться навколо мене. А у молитві хвали думки, розум і серце скеровуються до Нього, такого близького і рідного. Ми споглядає Його велич і славу, Його ласку та звершене відкуплення. Хвала вивільняє серце від турбот, страхів, марноти – ми зосереджуємося на Володарі і Панові всього. Хвала приводить нас в присутність Бога! Давид це висловив особливим чином: «Та Ти Святий, пробуваєш на хвалах ізраїлевих!» Псалом 21,4. Святий і сьогодні по-особливому присутній серед народу, який Йому вклоняється в дусі та істині.
4. Хвала укріпляє віру
Така хитрість сатани, що в скрутний час він звертає наш погляд на нас же таких самотніх і бідолашних. А хвала, прославлення – тобто споглядання Ісуса змушує відірвати наш погляд від себе й скерувати до Господа. Гляньмо на молитву побожного царя: «Нема бо в нас сили перед цією силою силенною, що приходить на нас, і ми не знаємо, що зробимо, бо наші очі на Тебе!» І Хронік 20,12. У хвалі ми змушені відвести погляд від загрозливих обставин і звернути погляд до Бога. Зважте, Йосафат не закрив очі на біду і не відвернувся молитвою від рішення нагальних проблем. Проаналізувавши ситуацію він в безпорадності звернувся до Бога по допомогу. А що Бог?«Не бійтеся та не жахайтеся перед цією силенною силою, бо не ваша ця війна, але Божа!» «Не вам воювати в цьому, поставтеся й станьте, і побачите, що Господнє спасіння з вами, Юдо й Єрусалиме! Не бійтеся й не жахайтеся, узавтра виходьте перед них, а Господь буде з вами!» І Хронік 20,115.17. І цар наказує: «і поставив співаків для Господа, і вони хвалили величність святости, коли йшли перед озброєними, і говорили: Дякуйте Господу, бо навіки Його милосердя!» І Хронік 20,21.
Може хто й згодиться, що вартувало б не панікувати в біді, а прославляти Бога, але, скажуть – «не будьмо дурні – Бог допомагає тим, хто допомагає собі сам»!
А що з вояками?а«А того часу, коли зачали вони співати та хвалити, дав Господь засідку на синів Аммонових і Моавових та на мешканців гори Сеїр, що прийшли були проти Юди, і були вони побиті» І Хронік 20,22.
Багатьох з нас в житті постійно перемагають обставини які нас оточують. І не рідко це тому, що ми не готові визнавати Бога і сповна покластися на Нього як на Господа і Володаря усього.
І нарешті варто додати, що хвала обезсилює сатану: він не може добитися своїх цілей там, де прославляють Господа, де панує Всемогутній, де люблять і довіряють Господеві Ісусу.
_________
А що, коли віруюча людина нехтує хвалою – цим фундаментальним принципом Всесвіту?
А що, коли ми приходимо до Бога як жебраки і просимо, навіть вимагаємо: дай, благослови, пошли, поможи, настав, посприяй, спаси, визволи, зупини, докори, не дай… Забуваючи, що перша і найістотніша молитва – це хвала і пошана, що їх кожне створіння має приносити Богові.
Про кого думає людина, коли просить (будь що)? Звичайно про себе! А про кого думає людина, яка прославляє? Однозначно про Бога. Тому в молитві людина повинна спочатку думати про Бога, а тоді повертатися до своїх справ і благань. (див. приклад молитви “Отче наш”).
Якщо хвала не займає першого й домінуючого місці в житті християнина, то є небезпека, що проросте егоїзм та самолюбство, зодягнені в побожну форму біблійно обґрунтованого благання. Молитва буде лунати в адрес Бога, але її безперечним центром буде людина. Тоді спілкування з Богом стане утилітарним – людина розглядатиме Всемогутнього як Того, Хто відповідальний і навіть зобов’язаний виконувати прохання людини.
Отже, молитва, як найважливіша функція духовного життя, повинна спочатку йти до Бога, про Нього думати, Йому служити. Лише тоді молитва повертається на людину і її потреби. Коли хто нехтує цими законами віри, які стосуються мети створення світу і мети молитви то це може привести до серйозного перекручення в духовному житті християнина.
Чи не тому у листі до євреїв автор говорить про «жертву хвали» що нам дуже легко просити і важко хвалити? Саме через це пропоную ряд конкретних уроків, як зростати у молитві хвали, ще й через її неабияку важливість для духовного життя християнина.
Урок 1
НЕМОЖЛИВО ЗАХОПЛЮВАТИСЯ Й ОСПІВУВАТИ ТЕ, ЧОГО НЕ ЗНАЄШ!
Джерело хвали – пізнання Бога. Правдиві юдеї були людьми хвали лише тому, що спочатку вони були «шукачами Бога». Вони любили споглядати діла Бога: «бо потішив мене Ти, о Господи, вчинком Своїм, про діла Твоїх рук я співаю! Які то величні діла Твої, Господи, дуже глибокі думки Твої» Пс.(91,4-5)
Але ще більше як вчинками захоплювалися вони досконалістю свого Бога: Його святістю, Його славою, Його могутністю, і що найбільше – що лежало в основі всіх Його вчинків та втручання в хід історії – Його Добрості: «Дякуйте Господу, добрий бо Він, бо навіки Його милосердя! Тому, хто чуда великі Єдиний вчиняє, бо навіки Його милосердя!» Пс. 135,1.4
Чи не тому сучасні християни там мало хвалять і захоплюються Богом, що не знають ані Його величі ані Сили? Мало знати, що Він є, важливо навчитися зустрічатися з Ним щодня на сторінках Книги, яку Він нам залишив. Я не знаю досконалішого шляху Богопізнання як не через читання та роздумування над Біблією! Читаючи Слово Боже загострюй свою увагу на Богові і як Він відкривав Себе.
Християнин, який розвиває в собі духовність потребує певний час проникливо повторювати такі уривки (і навіть заучувати їх напам’ять):
Ти Господь єдиний! Ти вчинив небо, небеса небес, і все їхнє військо, землю та все, що на ній, моря та все, що в них, і Ти оживляєш їх усіх, а небесне військо Тобі вклоняється! 7 Ти то Господь, Бог … Неєм. 9,6-7
Дякуйте Господу, кличте Ім’я Його, серед народів звіщайте про вчинки Його! Співайте Йому, грайте Йому, говоріть про всі чуда Його! Хваліться святим Його Йменням, хай тішиться серце шукаючих Господа! І Хронік 16, 8-10.
Псалми хвали для самостійного вивчення: 8; 18; 32; 102; 103; 144-148
Урок 2
БЛИЗЬКІ СТОСУНКИ ЛЮДИНИ З БОГОМ Є ҐРУНТОМ ДЛЯ ХВАЛИ
Коли двоє кохають одне одного, то чи не головна форма спілкування – безпосередня близькість з коханою людиною. Неможливо навчитися хвалити Бога не навчившись проводити з ним час, перебувати в Його присутності.
Одного прошу я від Господа, буду жадати того, щоб я міг пробувати в Господньому домі по всі дні свого життя, щоб я міг оглядати Господню приємність і в храмі Його пробувати! Псалом 26,4
Які любі оселі Твої, Господи Саваоте! Затужена та омліває душа моя за подвір’ями Господа, моє серце та тіло моє линуть до Бога Живого! Псалом 83,2-3
Давид виражає цими словами своє головне головне прагнення – бути з Ним! І оскільки в часи Давида тільки у храмі реально проживав Господь, то сьогодні Господь Своїм храмом обрав наші тіла (І Кор. 3,16; 6,19).
Деколи чоловіки не приділяють достатньо часу для родини чи дружини і, відчуваючи муку совісті, приносять подарунки (в кращому разі), які не заміняють головного знаку уваги – часу, проведеного разом, поряд.
Буває, що ми зайняті навіть тим що робимо для Бога і … у нас немає часу щоб побути з Ним. Нам часто важко зрозуміти, що Бог хоче, щоб ми просто побули поряд з Ним (згадаймо Марію та Марту – Луки 10,40-42). Бог радіє, коли Його діти шукають Його обличчя. Тому час самітнього спілкування з Богом (з молитвою і Писання) неможливо нічим замінити.
Урок 3
ЯК ВИРАЖАТИ ХВАЛУ
1) Правдиве прославлення Бога на відміну від фальшивого перш за все пов’язане з внутрішньою емоцією радості!
…і вони хвалили з великою радістю, і схилялися, і вклонялися до землі. ІІ Хронік 29,30
Співайте із радістю, праведні в Господі, бо щирим лицює хвала! Псалом 32,1
Оновлення духа тягне за собою переміну і всієї людини. Не одразу – це трапляється в міру освячення, яке пронизує наше мислення, наші слова, усе наше єство.
2) Найприродніший вираз хвали й прославлення – коли служить Богові вся община – в прославлянні Господа вона єдина.
юнаки та дівиці, старі разом із дітьми, нехай усі хвалять Господнє ім’я Псалом 148,11-12.
Сповіщу про Ім’я Твоє браттям Своїм, буду хвалити Тебе серед Церкви! Євр.2,12.
Неємія керує таким громадським проголошенням хвали:
Ти Господь єдиний! Ти вчинив небо, небеса небес, і все їхнє військо, землю та все, що на ній, моря та все, що в них, і Ти оживляєш їх усіх, а небесне військо Тобі вклоняється! 7 Ти то Господь, Бог … Неєм. 9,6-7
А ось перше прилюдне виконання псалму за наказом Давида
Того дня, тоді Давид дав уперше псалма на подяку Господеві через Асафа та братів його: Дякуйте Господу, кличте Ім’я Його, серед народів звіщайте про вчинки Його! Співайте Йому, грайте Йому, говоріть про всі чуда Його! Хваліться святим Його Йменням, хай тішиться серце шукаючих Господа! Хронік 16, 8-10.
3) Хвала, прославлення виражається найкраще говорінням слів про великі діла Божі
Я буду Тебе прославляти на зборах великих, буду Тебе вихваляти в численнім народі! Псалом 34,18
Співання радісних пісень хвали
Тому то хвалю Тебе, Господи, серед народів, Іменню Твоєму співаю! ІІ Сам.22,50
Дякуйте Господу, кличте Ім’я Його, серед народів звіщайте про вчинки Його! Співайте Йому, грайте Йому, говоріть про всі чуда Його! І Хр.16,8-9.
і дав пісню нову в мої уста, для нашого Бога хвалу Пс.39,4
Хвалу Богу можну виловлювати як молитвами, так і віршами, розповідями, піснями.
Урок 4
ХВАЛА БОГОВІ ЩОДЕННИМ ЖИТТЯМ
Тож, коли ви їсте, чи коли ви п’єте, або коли інше що робите, усе на Божу славу робіть! І Кор.10,31
…Вдячно співайте у ваших серцях Господеві псалми, гімни, духовні пісні! І все, що тільки робите словом чи ділом, усе робіть у Ім’я Господа Ісуса, дякуючи через Нього Богові й Отцеві. Кол. 3:16-17
Скільки б ми не говорили, щоб ми не говорили – найгучніше звучать наші вчинки! Найдосконаліше наша хвала Богові виражатиметься нашим щоденним побожним життям, яке наповнене свідомістю Божої присутності, Його любов’ю та добрістю. Таке життя не можна приховати – воно видиме, воно не роздільне на святкове\недільне і щоденне\буденне. Життя у Божій присутності цільне, наповнене безперервною хвалою.
Тексти для вивчення напам’ять:
Хваліть Господа, добрий бо Він… Псалом 147,1
Отож, завжди приносьмо Богові жертву хвали, цебто плід уст, що Ім’я Його славлять. Євреїв 13,15